Zámek Svijany.

Zámek Svijany v sobotu 25. června 2016 otevřel brány. Na nádvoří, do interiéru zámku, kaple, na zahradu i výstavní expozice se podívali první návštěvníci. Slavnostní den uvedl Jan Čenský. Zástupci Pivovaru Svijany také slavnostně narazili sud s novým pivem Zámecký Máz. Zámek Svijany můžete navštívit každý den v týdnu, od 9 do 16 hodin. Podívejte se na fotografie, co všechno ve svijanském zámku a okolí uvidíte.

Vlastníci Pivovaru Svijany před lety koupili svijanský zámek, který snad nikdy nebyl veřejnosti přístupný a v novodobé historii chátral. Po dvouleté rekonstrukci jej pivovarští 25. června 2016 otevřeli veřejnosti. V prostorách zámku uvidíte archeologickou a pivovarnickou expozici, zámeckou kapli i zahradu s archeologickými vykopávkami pro děti.

3000letá bronzová jehlice a zámecké podzemí

V průběhu rekonstrukce archeologové pod vedením Petra Brestovanského ze Severočeského muzea v Liberci odhalili několik zámeckých tajemství, například bronzovou jehlici starou 3000 let, středověkou pec na chleba a tajnou chodbu pod zámkem. Všechny nalezené artefakty si prohlédněte v zámecké expozici, na které se z velké části podílí ARCHA 13 o.p.s.

Nádvoří Zámku Svijany.

Kostra svině pro děti na zahradě

Součástí zámku je rozlehlá zahrada. Zahradníci ji upravili pro využití na odpočinek i zábavu. „Zahrada udělá radost hlavně nejmenším návštěvníkům, kteří zde najdou pískoviště sloužící zároveň jako archeologické naleziště. Pod vrstvou písku je totiž možné odkrýt kostru prasete, jejíž část jsme v zahradě objevili, a které dodalo Svijanům i název,” doplňuje Markéta Tumová.

Součástí zahrady je rovněž pec na chleba, a časem přibude i pec na bronzové odlitky. V těch si budete moci vyrobit vlastní zámecké suvenýry.

Zámek Svijany

Standardní vstupné 90 korun. Pro děti, studenty a seniory vstupné 50 Kč. Prohlídky s průvodcem je nutné rezervovat předem.
• Na zámku pořídíte ve speciálních 2litrových plechovkách nové pivo Zámecký Máz, turistické známky, magnetky, medaile, hrnky i další suvenýry.

• Přečtěte si více o rekonstrukci Zámku Svijany, tajemných objevech a investicích v článku Navštivte od 25. června Zámek Svijany, ochutnejte nové pivo Zámecký Máz

Zámek Svijany.

Co vás na svijanském zámku čeká

Zrekonstruovaný interiér zámku.
Prohlídka kaple s restaurovanými stropními freskami.
Upravená zámecká zahrada.
Stálá expozice, archeologická výstava s exponáty ze Svijan a blízkého okolí.

Menší expozice o podzemí Libereckého kraje.
Pivovarnická expozice.
Část věnovaná bývalým pánům zámku – Valdštejnům a Vartenberkům.
Expozice o Islandu, romské menšině a Montessori vzdělávání.
Více info na webu Zámku Svijany.

Podívejte se na fotografie ze slavnostního otevření zámku ↓

Foto MaK., Českým rájem

MaK.
Author: MaK.
Rodilý Českorajec, bloger & fotograf.