Zámek Svijany.

Vlastníci Pivovaru Svijany před lety koupili svijanský zámek, který snad nikdy nebyl veřejnosti přístupný a v novodobé historii chátral. Po dvouleté rekonstrukci pivovarští 25. června 2016 v 9:00 zámek otevírají veřejnosti. V prostorách zámku uvidíte archeologickou a pivovarnickou expozici, zámeckou kapli i zahradu s archeo vykopávkami pro děti. V rámci slavnostního otevření 25. června branou zámku projdete za snížené vstupné, čeká vás doprovodný program a ochutnávka nového piva Zámecký Máz. Zjistěte více.

V rekonstruovaném zámku zhlédněte několik expozic, prohlédněte si kapli i zahradu. Na té se bude líbit dětem. Stanou se archeology a objeví sviňanskou kostru. Mezitím ochutnejte třeba nový Zámecký Máz.

Jedná se o archeologickou výstavu s exponáty ze Svijan a blízkého okolí, menší expozici o podzemí Libereckého kraje, pivovarnickou expozici, část věnovanou bývalým pánům zámku – Valdštejnům a Vartenberkům, dále pak Islandu, romské menšině a Montessori vzdělávání. V plánu je i otevření zážitkové únikové místnosti, v níž se návštěvníci ponoří do tajuplné historie 16. století,“ představuje zámeckou expozici projektová manažerka Zámku Svijany Markéta Tumová.

Archeologové odhalili zámecká tajemství

V průběhu rekonstrukce archeologové pod vedením Petra Brestovanského ze Severočeského muzea v Liberci odhalili několik zámeckých tajemství, například bronzovou jehlici starou 3000 let, středověkou pec na chleba a tajnou chodbu pod zámkem. Všechny nalezené artefakty si prohlédněte v zámecké expozici, na které se z velké části podílí ARCHA 13 o.p.s.

Zámecká zahrada s archeologickým nalezištěm a kostrou svině

Součástí zámku je rozlehlá zahrada. Zahradníci ji upravili pro využití na odpočinek i zábavu. „Radost zahrada udělá nejmenším návštěvníkům, kteří zde najdou pískoviště sloužící zároveň jako archeologické naleziště. Pod vrstvou písku totiž bude možné odkrýt kostru prasete, jejíž část jsme v zahradě objevili, a které dodalo Svijanům i název,” doplňuje Markéta Tumová.

Součástí zahrady bude i pec na chleba a pec na bronzové odlitky. V těch si můžete vyrobit vlastní zámecké suvenýry.

Svijany neboli Sviňany

Mniši z cisterciáckého kláštera v Mnichově Hradišti měli ve Svijanech, které ke klášteru kdysi patřily, hospodářskou základnu. Chovali zde velké stádo vepřů. Od toho zřejmě vznikl původní název Sviňany - dnešní Svijany.

Svijanský pivovar a svijanský zámek k sobě vždy patřily. Vedle hospodářského dvora, s pozdějším pivovarem, nechal zámek Svijany vystavět Jaroslav z Vartenberka, aby zvýšil prestiž panství.

Zámek byl součástí pivovaru i po znárodnění. Do soukromých rukou jej prodali až provozovatelé státního podniku Pivovary Vratislavice nad Nisou, do jehož majetku svijanský pivovar několik let spadal. Po revoluci zámek už jen chátral a hrozilo i jeho zřícení.

Vzhledem k tomu, že k sobě zámek a pivovar vždy patřily, považovali jsme za svou morální povinnost památku zachránit a zpřístupnit veřejnosti. Moc mě těší, že se projekt podařilo zrealizovat a zámek tak přivítá 25. června své první návštěvníky,“ uvádí Roman Havlík, ředitel Pivovaru Svijany.

Třetinu z 60milionových nákladů uhradili zadavatelé z dotací

Pivovarští svijanský zámek koupili v roce 2013, náklady na dvouletou rekonstrukci pomohly pokrýt dotace od fondů Evropského hospodářského prostoru a Norských fondů.

K financování rekonstrukce Zámku Svijany pomohlo přispění fondů EHP a Norských fondů. Celková suma za revitalizaci byla 60 milionů korun, z toho 30 milionů z dotací. „Původní rozpočet byl 50 milionů korun. Z této sumy jsme měli přislíbenou dotaci z EHP a Norských fondů ve výši 30 milionů. V průběhu rekonstrukce jsme ale objevili vzácné fresky v kapli, proto jsme investici ze strany pivovaru zvýšili o dalších 10 milionů,“ upřesňuje ředitel pivovaru Roman Havlík.

Svijanský sládek uvařil nové pivo Zámecký Máz

V souvislosti s otevřením zrekonstruovaného Zámku Svijany má Pivovar Svijany i nové pivo Zámecký Máz. Sládek se inspiroval starými recepturami. Kdysi pivo zaváželi na horské chaty ještě před zimou. V době sněhové nadílky byly totiž hory špatné přístupné.

Hotové zfiltrované pivo opětovně zakvášíme rozkvašenou mladinou, tak zvanými kroužky, a necháváme krátce rozkvasit v tanku, aby došlo k homogenizaci celé várky a pivo pak kvasilo stejně ve všech sudech. Po dvou až třech dnech pivo stáčíme do sudů a uskladňujeme v ležáckých sklepech. Tam při teplotě 2 °C tři až čtyři týdny znovu dokváší. Takto připravené kroužkové pivo pak putuje rovnou k zákazníkům,“ představuje nový Zámecký Máz Petr Menšík, sládek Pivovaru Svijany.

Pivo Zámecký Máz.

Plnější a zakulacenější chuť

Díky druhotnému dokvášení a přítomnosti čistých vitálních pivovarských kvasinek získává pivo plnější, ale jemnější a zakulacenější chuť. Při teplotě do 4 °C se dá uchovávat velmi dlouho a v průběhu ležení se charakter piva a vlastnosti pomalu mění a vyvíjejí. Naopak při vyšších teplotách je potřeba Zámecký Máz co nejdříve vypít, protože pivovarské kvasinky jsou v teple aktivnější.

Kvasinky obsahují velké množství vitamínů řady B - B1, B2, B3, B6, B9, B12 a B15, a stopových prvků - fosfor, chrom, selen, draslík, hořčík, železo, vápník, mangan, zinek a měď.

Zámecký Máz, který vychází ze svijanské nejprodávanější jedenáctky - Svijanského Mázu - ochutnejte během slavnostního otevření Zámku Svijany, a začátkem léta také ve svijanských restauracích.

Tajemné prostory Zámku Svijany.

Zámek Svijany

• Slavnostní otevření v sobotu 25. června 2016 od 9 hodin.
Standardní vstupné 90 korun. Pro děti, studenty a seniory vstupné 50 Kč.
V den otevření vstupné pro všechny 50 korun.
Od 10 hodin ochutnávka nového piva Zámecký Máz.
Více info na webu Zámku Svijany.

Co vás na svijanském zámku čeká

Zrekonstruovaný interiér zámku.
Prohlídka kaple s restaurovanými stropními freskami.
Upravená zámecká zahrada.
Stálá expozice, archeologická výstava s exponáty ze Svijan a blízkého okolí.

Menší expozice o podzemí Libereckého kraje.
Pivovarnická expozice.
Část věnovaná bývalým pánům zámku – Valdštejnům a Vartenberkům.
Expozice o Islandu, romské menšině a Montessori vzdělávání.

Užijte si slavnostní otevření Zámku Svijany v sobotu 25. června 2016 od 9 hodin.

Zdroj Pivovar Svijany, foto Pivovar Svijany & MaK., Českým rájem

MaK.
Author: MaK.
Rodilý Českorajec, bloger & fotograf.

Sledujte Český ráj na Facebooku