Vyhlídky v Českém ráji za poplatek.

Po vzoru jiných světových turistických oblastí se i v Českém ráji na nejoblíbenější přírodní vyhlídky dostanete od příštího roku už jen za poplatek od 10 do 50 Kč za dospělou osobu, podle atraktivity lokality. Placený přístup bude v době sezóny provozu hradů a zámků, tedy od 1. 4. do konce září. Prostor vyhlídek bude oplocen, výběr vstupného na vyhlídky zajistí brigádníci, časem i automatické turnikety se solárním napájením. V době mezi 22:00 a 6:00 budou vyhlídky pro veřejnost uzavřeny. Výběr poplatků za vstupné na vyhlídky má pomoci získat více prostředků na rozvoj regionu.

Odborníci vyhlídky zařadí do zón A až E

Na výběru poplatků za vyhlídkové vstupné se spolu dohodly správa Českého ráje a sdružení příslušných obcí, do jejichž katastru vyhlídky patří. Výše poplatků by měla být od 10 do 50 korun za dospělou osobu, podle atraktivity místa. Před zahájením výběru vstupného komise odborníků určí podle několika hledisek atraktivitu každé vyhlídky a zařadí ji do vyhlídkové zóny A až E.

Na méně známé a hůře přístupné vyhlídky v zóně E se dostanete za desetikorunu, za vstup na ty nejvíce žádané zaplatíte až pětinásobek. Doba pobytu na vyhlídce bude, v rámci jednoho vstupného, omezená, a to zřejmě na 10 minut.

Za vstup na nejvíce oblíbené vyhlídky zaplatíte padesátikorunu

Už je stanovené, že do zón A a B s nejvyšším vstupným budou patřit například vyhlídky Drábské světničky, Klamorna, Stará Hrada v Příhrazských skalách, dále Vyhlídka na Kapelu, U lvíčka, Janova, Hlavatice na Hruboskalsku, Kinského vyhlídka, Husníkova, Hořákova, Vyhlídka Českých bratří, Besedická a Zahrádka na Maloskalsku a v Besedických skalách, Čechova vyhlídka v Boreckých skalách, Zdenčina skála v Klokočských skalách.

Za vstup zaplatíte také na většinu vyhlídek v Prachovských skalách, kde si vyhlídkové vstupné budete muset připlatit navíc ke klasickému vstupnému do lokality Prachovských skal. Avšak v této lokalitě bude vyhlídkové vstupné se slevou.

Nižší vstupné bude také pro děti, seniory s věkem nad 100 let, držitele karet ZTP a členy klubu Přátelé vyhlídek Českého ráje. Pro zájemce bude připravena permanentka na slevu.

Brigádníci budou měřit návštěvnost vyhlídek už letos

Atraktivitu, a tím pádem i cenu vstupného na vyhlídku, budou odborníci posuzovat rovněž i podle návštěvnosti. Tu budou měřit už během letošní sezóny najatí brigádníci.

Náklady pokryje evropská dotace

Plánované náklady ve výši zhruba 50 milionů korun na zřízení celého výběrčího systému pokryje evropská dotace pro rozvoj evropských národních parků a přírodně chráněných regionů.

Užijte si vyhlídek Českého ráje ještě letos zdarma, od příštího roku už si budete muset za výjimečné výhledy na Český ráj výrazně připlatit.

Tento článek vyšel 1. 4. 2017.

MaK.
Author: MaK.
Rodilý Českorajec, bloger & fotograf.

Sledujte Český ráj na Facebooku